MP2074 - Ulcerózna kolitída

Objednávacie číslo: 4003.MP2074

36ročná žena bola prijatá do nemocnice s 3týždennou anamnézou krvavej hnačky a bolesti v podbrušku. Ďalšie zisťovanie anamnézy odhalilo 4 podobné epizódy hnačky a bolesti brucha za posledných 7 rokov. Sigmoidoskopia preukázala erytematóznu vredovitú a edematóznu rektálnu sliznicu. Bola zahájená liečba steroidami, ale jej príznaky sa nezlepšili. Podstúpila celkovú kolektómiu.

Resekované hrubé črevo bolo pozdĺžne rozrezané pre odhalení povrchu sliznice. Nachádza sa tu rozsiahla splývajúca ulcerácia oddelená edematóznymi ostrovčekmi zvyškovej sliznice. Vredy majú nekrotické základy s previsnutými okrajmi, z nich niektoré tvoria „nepravé“ polypy. Histológia črevnej sliznice preukázala akútne zápalové zmeny s abscesmi krýpt, fokálnou nekrózou a ulceráciou. Toto je príklad akútnej ulceróznej kolitídy (UC).

Ulcerózna kolitída je chronické ulcerózne zápalové ochorenie, ktoré obvykle postihuje konečník a môže sa proximálne rozšíriť v nepretržitom vzore a postihnúť ďalšie časti hrubého čreva. Zápalový proces je difúzny, ale obecne je obmedzený na sliznicu a povrchovú submukózu. Spúšťací faktor pre UC nie je známy. Najčastejšie začína vo veku 15-25 rokov a je o niečo častejšia u žien.

U pacientov s UC sa môže objaviť hnačka, ktorá môže obsahovať krv alebo hlien, naliehavosť stolice, frekvencia stolice, tenezmus, koliková bolesť brucha, rovnako ako strata hmotnosti, anémia a únava. Zápal hrubého čreva môže viesť k toxickému megakolónu, perforácii hrubého čreva alebo rakovine hrubého čreva. Medzi mimočrevné prejavy patrí predná uveitída, migrujúca polyartritída, sakroileitída, Bechterevová choroba, erythema nodosum, pyoderma gangrenosum a primárna sklerotizujúca cholangitída.

Liečba UC zahŕňa použitie protizápalových liekov, ako sú steroidy, reumatoidné lieky modifikujúce ochorenie a inhibítory TNF (tumor necrosis factor). Kolektómia v podstate lieči črevné príznaky UC, ale mimočrevné prejavy ochorenia môžu pretrvávať.

MP2074  -  Ulcerózní kolitida

MP2074 - Ulcerózna kolitída