MP2052 - Karcinóm hrtana

Objednávacie číslo: 4003.MP2052

47ročný muž má 13mesačnú anamnézu dysfónie a odynofágie v úrovni jeho štítnej chrupavky. Je silným fajčiarom. Vyšetrenie odhalilo nádor hrtanu. Podstúpil rádioterapiu nádoru s naslednou laryngektómiou. O šesť mesiacov neskôr boli objavené pľúcne metastáze a následne zomrel.

Vzorka je laryngektómia pacienta. Hrtan bol rozrezaný a je zobrazený zo zadnej strany. Dochádza k významnej deformácii pravej hlasivky nepravidelným vredovitým nádorom. Môžeme tiež pozorovať prekrvenie slizníc. Histologicky bol diagnostikovaný dobre rozoznateľný spinocelulárny karcinóm (SCC).

Cez 95% nádorov hrtana sú spinocelulárne karcinómy. Nádor sa obvykle vyvíja na hlasivkách, ale môže sa vyskytovať nad alebo pod hlasivkami, na hrtanovej príchlopke, aryepiglotických záhyboch, alebo v piriformných jamkách. Rakovina obvykle začína ako spinocelulárny karcinóm in-situ, vyvíja sa do vredovitého a plesňového invazívneho karcinómu s pokračujúcou expozíciou karcinogénom. Najväčšími rizikovými faktormi pre rozvoj rakoviny hrtana sú fajčenie tabakových výrobkov a konzumácia alkoholu. Infekcia ľudským papilomavirom (HPV), vystavovaní sa azbestu a ožiarenie boli tiež preukázané ako spojitosť so zvýšeným výskytom spinocelulárneho karcinómu hlavy a krku (HNSCC). Muži sú postihnutí viac, než ženy. Najčastejšie sa objavujú v 6. dekáde života.

Rakovina hrtanu sa môže šíriť inváziou do okolitých štruktúr, lymfatickými cestami obvykle do lokálnych krčných uzlín, alebo hematogennými metastázami najčastejšie do pľúc. Medzi bežné príznaky HNSCC pri prejavu patrí dysfónia, dysfágia, odynofágia, globus hystericus a kašeľ. Menej často môže byť popísaná hemoptýza, stridor, dyspnoe a halitóza. Liečba sa líši podľa štádia ochorenia. Dôležité pre všetky štádia ochorenia je prestať fajčiť a konzumovať alkohol. V časnom štádiu ochorenia môže laryngálna konzervačná liečba zahŕňať laserovú terapiu, mikrochirurgiu a rádioterapiu. Liečba ochorenia v neskoršom štádiu môže zahŕňať kombináciu laryngektómie, rádioterapie a chemoterapie.

MP2052  -  Karcinom hrtanu

MP2052 - Karcinóm hrtana