MP2053 - Vdýchnutie cudzieho telesa – priedušnica

Objednávacie číslo: 4003.MP2053

57ročný muž mal 3týždennú anamnézu kašľa a bolesti v pohrudnici na ľavej strane hrudníka. Röntgen hrudníku ukázal kolaps ľavého horného laloku s veľkým ľavostranným pleurálnym výpotkom. Pleurodézou bol odsatý voľný hnis z pleurálnej dutiny. Pacient neskôr zomrel napriek odsávaniu pohrudnice a antibiotickej liečbe.

Táto vzorka ukazuje spodnú priedušnicu a hlavné priedušky. Tie boli otvorené a ľavý horný lalok bol rozrezaný tak, aby sa zobrazil povrch rezu. V mieste počiatku priedušky ľavého horného laloku je zarazené cudzie teleso; vdýchnutý králičí stavec! V dôsledku obštrukcie došlo ku kolapsu horného laloku, rozvoji pneumónie a povrch pohrudnice je pokrytý vláknitým exsudátom. Jedná sa o vdýchnutie cudzieho telesa so súvisiacim kolapsom a pľúcnou konsolidáciou ľavého horného laloku a empyémom.

Vdýchnutie cudzieho telesa alebo aspirácia cudzieho telesa (FBA) nastáva, keď je cudzie teleso vdýchnuté do dýchacích ciest a spôsobí čiastočnú alebo úplnú obštrukciu dýchacích ciest. To môže byť potenciálne fatálne. Je častejšie u detí, než u dospelých. Je celosvetovo veľmi rozšírenou príčinou náhodných úmrtí. FBA predstavuje najväčšie riziko úmrtia pre osoby mladšie 1 roku a pacientov starších 75 rokov.

Medzi rizikové faktory FBA u dospelých patrí znížená úroveň vedomia, intoxikácia drogami alebo alkoholom alebo anestézia. U starších osôb patrí k ďalším rizikovým faktorom užívanie liekov (zhoršujúce kašeľ a prehltávanie), dysfágia súvisiaca s mŕtvicou a degeneratívne neurologické ochorenie, ako je Alzheimerova alebo Parkinsonova choroba. U dospelých najčastejšie medzi aspirované telesá patrí anorganické predmety (napr. klince, špendlíky, zubné úlomky) a organický materiál (napr. kosti, nesprávne požuté mäso a semená melónu). Príznaky sa líšia v závislosti na stupni spôsobenej obštrukcie dýchacích ciest. Väčšia obštrukcia sa môže prejaviť ako dusenie alebo náhla asfyxia. Menšie cudzie telesá sa môžu prejavovať zákernejšími príznakmi, ako je kašeľ, dýchavičnosť, horúčky, bolesť na hrudi a hemoptýza. Kolaps dýchacích ciest distálne od cudzieho telesa povedie k infekcii. Liečba sa prevádza odstránením cudzieho telesa pomocou bronchoskopie alebo núdzovej tracheostómie.

MP2053  -  Vdechnutí cizího tělesa – průdušnice

MP2053 - Vdýchnutie cudzieho telesa – priedušnica