MP2031 - Hypertrofia pravej komory (RVH)

Objednávacie číslo: 4003.MP2031

1 098,68 Eur s DPH 908,00 Eur bez DPH

Táto 56ročná žena trpela emfyzémom pľúc a mala 2ročnú anamnézu zvyšujúcej sa dýchavičnosti pri námahe spojenej s opakujúcimi sa záchvatmi bronchitídy. Pri vyšetrení mala TK 160/90 mmHg, frekvenciu tepu 96 za minútu a 6 cm prekrvenie jugulárnych žíl. Tep apexu bol nehmatateľný, boli počuť bilaterálne praskavé zvuky a periférne bol prítomný jamkový edém. Špeciálne vyšetrenie: EKG ukázalo vzor námahy pravej časti srde. Vyšetrenie tepnovej krvi preukázalo respiračnú acidózu. Napriek liečbe došlo k náhlemu zhoršení stavu a úmrtí.

Vzorka je z vonkajšieho povrchu srdca pri pohľade z prednej strany. Pravá komora je značne zväčšená a hypertrofovaná. Všetko vyzerá byť inak normálne. Toto je príklad hypertrofie pravej komory (RVH) u pacienta s emfyzémom.

Hypertrofia pravej komory sa obvykle vyskytuje v dôsledku chronického pľúcneho ochorenia alebo štrukturálnych defektov v srdci. Jednou z najčastejších príčin RVH je pľúcna hypertenzia (PH), ktorá vedie k zvýšenému tlaku v pľúcnej tepne. Ako sa pravá komora snaží kompenzovať tento zvýšený tlak, mení svoj tvar a veľkosť, čo spôsobuje hypertrofiu a hrúbku steny pravej komory. Celosvetový výskyt PH je 4 na 1 milión ľudí: RVH sa vyskytuje približne u 30% týchto prípadov. Medzi bežné príčiny PH patrí chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP), pľúcna embólia a ďalšie reštriktívne pľúcne ochorenie. RVH sa tiež vyskytuje ako reakcia na štrukturálne defekty v srdci, ako je trikuspidálna insuficiencia, ktorá umožňuje spätný tok krvi do komory. Medzi ďalšie štrukturálne defekty, ktoré vedú k RVH, patrí Fallotova tetralógia, defekty komorovej priehradky, stenóza pľúcnej chlopne a defekty priehradky predsiení. RVH je tiež spojená s brušnou obezitou a vysokým systolickým krvným tlakom.

MP2031  -  Hypertrofie pravé komory (RVH)

MP2031 - Hypertrofia pravej komory (RVH)

1.098,68 Eur s DPH Len na objednanie