MP2030 - Výduť brušnej aorty (AAA)

Objednávacie číslo: 4003.MP2030

Tento 70ročný muž s predchádzajúcou anamnézou mierneho gastroezofageálneho refluxu bol prijatý do nemocnice s náhlym nástupom silnej bolesti v hornej časti brucha, ktorá vystreľovala do špičky ľavého ramena. Pri vyšetrení bol jeho stav kritický a mal prejavy hyperventilácie, tep 87 za minútu a krvný tlak 140/90 mmHg. Vyšetrenie brucha odhalilo tuhosť pripomínajúcu tvrdú dosku a znížené zvuky čriev. Pri pohotovostnej laparotómii neboli nájdené žiadne známky ruptúry vnútorného orgánu; pankreas vyzeral normálny a bola zistená neprasknutá výduť brušnej aorty. Endoskopia nasledujúceho dňa preukázala prasknutý vred pažeráku a bola zavedená Celestinova trubica. U pacienta sa rozvinuli lokalizované infekčné komplikácie, pľúcny edém a prekrvenie a zomrel 19 dní po prijatí.

Vzorka sa skladá z dolného brušného segmentu aorty spolu so spoločnými bedrovými cievami a proximálnymi časťami vnútorných a vonkajších bedrových tepien. Veľké aneuryzma o rozmeroch 10 × 7 cm sa nachádza pod počiatkom obličkových tepien zasahujúcich do aortálnej bifurkácie. Aneuryzma s výrazným stenčením steny brušnej aorty je čiastočne lemované vrstveným trombom, čo naznačuje chronicitu procesu. Je tu dôkaz o nedávnom trombe na luminálnom povrchu. Vyzerá tiež, že dochádza k určitej aneuryzmatickej dilatácii spoločnej bedrovej a (otvorenej) proximálnej ľavej vonkajšej bedrovej tepny. Brušná aorta na hornom konci vzorky vykazuje mnohopočetné fokálne vredovité ateromatózne doštičky. Nie je tu dôkaz o ruptúre.

Výduť brušnej aorty (AAA) predstavuje lokalizované zväčšenie brušnej aorty (priemer > 3 cm alebo o viac než 50% väčšia než normálne). Obvykle je bez príznaku, pokiaľ však nedošlo k ruptúre. Veľké výdute môžu byť pri vyšetrení brucha hmatateľné. Príležitostne môže doisť k bolesti brucha, chrbta, alebo nôh v závislosti na mieste a veľkosti. Ruptúra môže mať za následok bolesť brucha alebo chrbta, náhle znížený krvný tlak so stratou vedomia a často má za následok úmrtí. Výduť aorty sa najbežnejšie vyskytuje u mužov starších 50 rokov a medzi tými, ktorí majú v rodine niekoho s anamnézou tejto choroby. Medzi rizikové faktory patrí fajčenie, vysoký krvný tlak a iné srdečné alebo cievne ochorenie. Ochorenie sa tiež objavuje u osôb s genetickými abnormalitami, vrátane Mafranovho syndrómu a Ehlers-Sanlosovho syndrómu. Výduť brušnej aorty je najbežnejšia forma aortálnej aneuryzmy a približne 85% sa vyskytuje pod ľadvinami.

MP2030  -  Výduť břišní aorty (AAA)

MP2030 - Výduť brušnej aorty (AAA)