MP1818 - Dolná končatina - povrchová disekcia s ľavou časťou mužskej panvy

MP1818 - Dolná končatina - povrchová disekcia s ľavou časťou mužskej panvy
Viac o výrobku

Produkt je na objednávku. Napíšte nám na info@helago-sk.sk alebo vyplnte formulár.

Tento 3D tlačený model zobrazuje anatomické štruktúry dolnej končatiny a ľavej časti mužskej panvy. Model je kombináciou 3D výtlačkov MP1816 – Dolná končatina – povrchová disekcia a MP1765 – Ľavá časť mužskej panvy.

Dolná končatina
Dolná končatina je otvorená proximálne v blízkosti stredovej oblasti stehna až po čiastočne otvorené chodidlo. Priečny rez stehnom odhaluje neurovaskulárne štruktúry prednej, stredovej a zadnej oblasti. Sem patrí veľká vena saphena, vetvy stehenného nervu, tepny a žily v prednej oblasti a perforačné vetvy hlbokej stehennej tepny v stredovej a zadnej oblasti.

Zvyšok stehna, nohy a chrbta chodidla bol otvorený pre odhalenie povrchových štruktúr a oblastného svalstva, ale zadná časť modelu otvorená nebola. Dráha veľkej vena saphena je viditeľná od stredovej časti stehna po stredovú časť členku a stredovú časť dorzálneho žilného plexu. Počiatok k malej vena saphena od postranných vetví dorzálneho žilného plexu je tiež viditeľná až k okraju otvorenej povrchovej fascie v blízkosti postrannej časti členku. Hlbšie stehenné tepnové, žilné a nervové vetvy sú viditeľné hlboko v prednom oblastnom svalstve (a otvorenom krajčírskom svale) a vstupujú do kanálika priťahovača. V blízkosti stredovej časti kolenného kĺbu je viditeľný nervus saphenus prechádzajúci povrchovo v blízkosti veľkej vena saphena na povrchu zadnej predkolennej fascie a končiaci v mieste vetvenia stredového kožného nervu nohy. Na postrannej časti nohy sú uchované stredové a prechodné dorzálne kožné vetvy z povrchového fibulárneho nervu prechádzajúce do chrbta chodidla spojeného s prítokmi dorzálneho žilného plexu.

Mužská ľavá panva:
Mužská panva zobrazuje povrchové a hlboké štruktúry malej a veľkej panvy, slabinovú a stehennú oblasť. V priečnom reze môžeme vidieť dorzálnu muskulatúru, muskulatúru brušnej steny (priamy sval brušný, vonkajšie a vnútorné brušné šikmé svaly, priečne brušné svaly), veľký sval driekový a štvorhranný sval driekový a tieto svaly sú oddelené ako od seba navzájom, tak od tuku fasciálnymi vrstvami, ako je obal priameho svalu a fascia thoracolumbalis. Veľký sval driekový leží na boku od vonkajšej bedrovej tepny s ľavou testikulárnou tepnou a žilou ležiacou na jeho povrchu. Ešte viac na boku (a smerom dole) sú cez povrch bedrového svalu rozmiestnené nervus ilioinguinalis, postranný kožný nerv stehna a stehenný nerv.

Ľavá spoločna bedrová tepna sa rozdvojuje na úrovni sakrálneho výbežku na vonkajšiu a vnútornú bedrovú tepnu. Model nemá jasne definovanú prednú a zadnú časť vnútornej bedrovej tepny, namiesto toho koncové tepny postupne vychádzajú z vnútornej časti bedier. Postranná sakrálna, spodná rektálna, spodná sedacia, vnútorná pudendálna, horná vezikálna, obturátorová a pupočná tepna (ktorá končí v stredovom pupočnom väze) sú viditeľné v tesnej blízkosti u sakrálnej brušnej vetvy. Spodná sedacia a vnútorná pudendálna tepna nemajú pri tomto pohľade viditeľné rozdvojenie a vedú spodnou časťou cez hruškovitý sval.

Je možné pozorovať hlbokú prieťažnú bedrovú tepnu prechádzajúcu hlboko za slabinovým väzom, zatiaľ čo vetvy zo spodnej epigastrickej tepny a žily je možné vidieť, ako prechádzajú cez priamy brušný sval a leží na obale priameho svalu. Ľavá bežná bedrová žila hlboko od ľavej bežnej bedrovej tepny; obturátorová vetva a vonkajšia bedrová tepna boli uchované.

V stredovej ose sú viditeľné lonová spona a sagitálne rezy panvových vnútorností: spredu dozadu, mechúr (s prítokom ľavého močovodu, ktorý prechádza cez bedrové cievy na úrovni panvového okraja), ľavé semenné vačky a semenovod a konečník (obklopený vonkajším zvieračom). Dráha močovodu je viditeľná, ako vedie zo spodnej časti mechúra cez prostatickú žľazu, panvovú membránu a toporivé teleso. Pod rozčlenenými toporivými telesami leží miešok, u ktorého bola odňatá koža pre odhalenie parietálnej tunica vaginalis.

Na uchovanej proximálnej časti stehna bola odňatá fascia lata pre odhalenie prechodu neurovaskulárnych častí a muskulatúry z panvovej oblasti. Nad slabinovým väzom bolo vytvorené „okienko“ pre odhalenie naspodku ležiacej aponeurózy priečneho brušného svalu. Stehenná žila a tepna boli odstránené zo stehenného plášťa a zakončenie stehenného nervu leží na povrchu musculus iliopsoas. Vena saphena magna je viditeľná, ako prechádza stredovo cez hrebeňový sval, dlhý priťahovač a štíhly sval, zatiaľ, čo vetvy stehenného nervu prechádzajú cez hlbokú tepnu stehna. Je viditeľné svalstvo stehna s rezom krajčírskeho svalu, ktorý leží na bedrových svaloch a počiatkoch predných svalov stehna (priamy sval stehenný, musculus vastus lateralis, vastus intermedius a vastus medialis). Je možné vidieť vsadenie napínača stehennej fascie na prednej hranici iliotibiálneho traktu, ktorý sa klenie cez postrannú plochu stehna. Vytvorené „okienko“ poskytuje pohľad na naspodku ležiaci malý sval sedací, ktorého zakončenie sa nachádza v postrannej časti väčšieho trochanteru.

MP1818

MP1818 - Dolná končatina - povrchová disekcia s ľavou časťou mužskej panvy