MP2103 - Aorta a paraaortálne lymfatické uzliny

Jednalo sa o prípad 75ročnej ženy, ktorá vykazovala príznaky rekurentného ochorenia a potvrdilo sa, že má chemorezistentné mnohopočetné metastáze retroperitoneálnych lymfatických uzlín päť rokov po počiatočnej liečbe serózneho adenokarcinómu vaječníka štádia IIIc. Pozitrónová emisná tomografia/počítačová tomografia (PET/CT) odhalila postihnutie paraaortálnych uzlín a uzlín panvových. Zomrela na komplikácie s pečeňou skôr, než bolo možné zvážiť terapeutické možnosti, ako je radikálna lymfadenektómia.

Vzorka sa skladá z brušnej aorty a spoločných iliakálnych tepien obklopených veľkým počtom extrémne zväčšených iliakálnych uzlín paraaortálnych lymfatických uzlín. Histopatologické vyšetrenie odhalilo metastatický adenokarcinóm vysokého stupňa v niektorých resekovaných lymfatických uzlinách.

Niekedy predstavujú metastáze v lymfatických uzlinách jedinú zložku v dobe recidívy karcinómu vaječníka. V tomto prípade metastatické uzliny predikované pomocou PET/CT celkom odpovedali skutočným metastatickým uzlinám. Ultrazvuk (US) mohol taktiež potvrdiť prítomnosť takto veľkých lymfatických uzlín. Pomocou PET/CT alebo UZ sa často nepodarí rozoznať mikroskopické ochorenie v histopatologicky preukázaných pozitívnych uzlinách. Preto je ťažké spoľahlivo vylúčiť metastáze do lymfatických uzlín počas sledovania po počiatočnej operácii rakoviny vaječníkov. V súvislosti s recidivujúcim ochorením vaječníkov by bola systematická disekcia aorty a panvových uzlín považovaná za vhodnú u mladších žien bez ďalších známok metastatického ochorenia. Je nepravdepodobné, že by boli tieto postupy kuratívne, ale môžu viesť k zmierneniu symptómov a umožniť testovanie nových terapií, pokiaľ sú k dispozícii. Odber vzoriek z panvových a aortálnych lymfatických uzlín je častejšie súčasťou formálneho chirurgického stagingu epiteliálneho karcinómu vaječníkov v dobe počiatočnej chirurgickej liečby. Navyše u žien s počiatočnými prejavmi pokročilého štádia rakoviny vaječníkov bude zvážené systematické odstránenie zväčšených retroperitoneálnych lymfatických uzlín, pokiaľ to povedie k úplnému odstráneniu objemu nádoru.

MP2103  -  Aorta a paraaortální lymfatické uzliny

MP2103 - Aorta a paraaortálne lymfatické uzliny