MP2102 - Retrosternálna struma

U 60ročnej ženy sa prejavil abnormálny opuch krku, pretrvávajúci kašeľ a obťažnosti s prehĺtaním. Počas predchádzajúcich rokov pribrala. Zomrela na nesúvisiace kardiovaskulárne ochorenie a vzorka bola získaná pitvou.

Posmrtne odobratá vzorka obsahuje hrtan, priedušnicu a veľkú multilobulárnu štítnu žľazu. Štítna žľaza je značne zväčšená, najmä pravý lalok, ktorý má dva veľké laloky vyčnievajúce v hornej a dolnej časti v rozsahu 7-8 mm značne za ich normálnymi hranicami pri pohľade z prednej strany. V zadnej časti bol otvorený pažerák pre odhalenie zadnej steny priedušnice. Pravý lalok sa javí ako väčší než z prednej perspektívy a abnormálny rast sa zdá byť hlavne v dolnej časti pravého laloku. Povrchy nevykazujú veľké pigmentové zmeny. Na povrchu pravého laloku sú viditeľné výrazné žily.

Struma je najčastejšie rozpoznaná jednoducho ako masa alebo opuch na krku, ale v závislosti na veľkosti a raste môže vyvolať tlakové príznaky na priedušnici a pažeráku. Môžu sa objaviť obťažnosti s dýchaním, dysfágia, kašeľ a chrapot. Rozširujúcou sa strumou môže doisť k paralýze n. laryngeus reccurens, ale to je vzácne. Môžu sa objaviť príznaky naznačujúce obštrukciu trachey vrátane kašľa, stridoru a dýchavičnosti. V dôsledku cystickej expanzie a krvácania do uzliny sa občas objaví citlivosť a náhle zväčšenie veľkosti strumy. Medzi príčiny strumy patrí autoimunitné ochorenie (Hashimotova tyreoiditída, Graveova choroba), tvorba jednej alebo viac uzlín štítnej žľazy a nedostatok jódu. Struma sa vyskytuje v prípade zníženej syntézy hormónov štítnej žľazy sekundárne k biosyntetickým defektom alebo nedostatku jódu, čo vedie k zvýšeniu hormónu stimulujúceho štítnu žľazu (TSH). Tým sa stimuluje rast štítnej žľazy ako kompenzačný mechanizmus k prekonaniu zníženej syntézy hormónov. Predpokladá sa tiež, že zvýšený TSH prispieva k zväčšeniu štítnej žľazy u goitóznej formy Hashimotovej tyreoiditídy v kombinácii s fibrózou sekundárnou k autoimunitnému procesu tohto stavu. U Graveovej choroby vzniká struma hlavne stimuláciou protilátkou proti TSH receptoru.

MP2102  -  Retrosternální struma

MP2102 - Retrosternálna struma