MP2076 - Chronický žalúdočný vred

Objednávacie číslo: 4003.MP2076

Tento starší pacient mal dlhú anamnézu „tráviacich ťažkostí“. Zrútil sa a zomrel po ťažkej mŕtvici.

Vzorka je 2 cm koronárny rez tkaniva, ktoré obsahuje časť žalúdočnej bránice, pečene a pankreasu. Vzorka bola otvorená pre zobrazenie veľkého vredu na hornom koncu menšieho zakrivenia v blízkosti gastroezofageálneho spojenia. Makroskopicky je strata substancie v mieste vredu oválna, má 5 – 6 cm v priemere a mierne zvýšené okraje. Báza je čistá a hladká bez známok krvácaní. Žalúdočná stena obklopujúca vred je zatvrdnutá kvôli fibróze, ktorá zahŕňa bázu vredu a šíri sa pod okolitú sliznicu. Vzhľadom k tomu, že je fibróza retraktílna, dokáže „pritiahnuť“ žalúdočnú sliznicu smerom k báze vredu, takže žalúdočné sliznicové záhyby sa radiálne zbiehajú okolo straty substancie (tento rys nie je pozorovaný u vredovitých zhubných nádorov žalúdka). Tento jav je zreteľný na spodnom aspekte vredu a z malej časti tiež na hornom.

Pacienti so žalúdočným vredom môžu pociťovať zhoršenie bolesti pri jedle, často popisovanú ako štipľavá alebo tupá bolesť. Medzi ďalšie príznaky patrí grganie, vracanie, strata hmotnosti alebo zhoršená chuť k jedlu. Medzi komplikácie môže patriť krvácanie, perforácia a blokácia žalúdka. Medzi bežné príčiny patrí baktéria Helicobacter pylori a nesteroidné protizápalové lieky (NSAID). H. pylori bola ako pôvodca peptických vredov prvýkrát identifikovaná Barrym Marshallom a Robinom Warrenom zo Západoaustralskej univerzity na konci 20. storočí a za tento objav im bola v roku 2005 udelená Nobelova cena. Medzi ďalšie, menej časté príčiny patrí fajčenie tabaku, stres spôsobený vážnym ochorením, Behçetova choroba, Zollinger-Ellisonov syndróm, Crohnova choroba a cirhóza pečene. Starší ľudia sú citlivejší na vredy spôsobené účinkami NSAID. Diagnóza je typicky podozrivá kvôli prítomným symptómom s potvrdením buď endoskopiou, alebo prehltnutím bária. H. pylori je možné diagnostikovať testovaním krvi na protilátky, dychovým testom na močovinu, testovaním stolice na známky baktérií, alebo biopsiou žalúdka. Medzi ďalšie stavy, ktoré spôsobujú podobné príznaky, patrí rakovina žalúdka, ischémická choroba srdca a zápal žalúdočnej výstelky (gastritída) alebo zápal žlčníka (cystitída). Liečba zahŕňa ukončenie fajčenie, ukončenie užívania nesteroidných antireumatík, obmedzenie alebo najlepšie ukončenie konzumácie alkoholu a užívanie liekov na zníženie žalúdočnej kyseliny. Vredy spôsobené H. pylori sa liečia kombináciou liekov, ako je amoxicilín, klarithromycín a inhibítor protónovej pumpy (PPI). Liek používaný k zníženiu kyseliny je obvykle buď PPI, alebo H2 blokátor (antagonisti histamínových H2-receptórov). Krvácajúce vredy je možné liečiť endoskopiou, pričom otvorená operácia sa obvykle prevádza iba v prípadoch, keď nie je úspešná. Peptické vredy sú prítomné približne u 4% populácie.

MP2076  -  Chronický žaludeční vřed

MP2076 - Chronický žalúdočný vred