MP2065 - Pľúca – mnohopočetné ložiská sekundárneho karcinómu v pľúcach a pohrudnici

Objednávacie číslo: 4003.MP2065

1 173,70 Eur s DPH 970,00 Eur bez DPH

Táto 47ročná žena bola prijatá s terminálnou karcinomatózou. Pri vyšetrení bola hmatateľná tvrdá pečeň a hmota v pravej časti panvy. Už mesiace bola chorá s konštitučnými príznakmi a nakoniec vyhľadala lekársku pomoc. Bola prijatá do paliatívnej starostlivosti a krátko na to zomrela.

Ľavé intaktné pľúca majú mnoho bledých nádorových uzlín rôznej veľkosti, ktoré sú rozptýlené po celom obsahu pľúc. V blízkosti hilu sa zbieha niekoľko uzlín. Hilové lymfatické uzliny obsahujú bledé nádorové tkanivo. Pod zhrubenou pohrudnicou na povrchu rebier, mediastina a bránice je možné vidieť malé nádorové uzliny o veľkosti 2 mm až 2 cm. Histologicky sa jednalo o metastatické depozitá adenokarcinómu. Posmrtne bol zistený adenokarcinóm vaječníku s metastázami v pľúcach, srdcu, pečeni a osrdcovníku.

Pľúcne metastázy sú častejšie než primárny karcinóm pľúc. Zhubne ochorenia vznikajúce kdekoľvek v tele sa môžu rozšíriť do pľúc vďaka ich bohatému prekrvení a lymfatickej drenáži. Sarkómy obvykle metastázujú krvným riečiskom a karcinómy sa šíria buď krvným riečiskom, lymfatickým systémom, alebo obomi.

MP2065  -  Plíce – mnohočetná ložiska sekundárního karcinomu v plicích a pohrudnici

1.173,70 Eur s DPH Len na objednanie