MP2063 - Pľúca - cystická fibróza

Objednávacie číslo: 4003.MP2063

6ročné dievča bolo prijaté s produktívnym kašľom, dýchavičnosťou a horúčkami. Bola stále viac hypotenzná a skoro po prijatí zomrela. V minulosti mala recidivujúci zápal pľúc a mekoniový ileus. Klinická diagnóza bola určená ako cystická fibróza (mukoviscidóza). Jej sestra zomrela vo veku 3 rokov na rovnakú chorobu.

Pľúcny parenchým vykazuje rozsiahle zmeny predovšetkým s bronchiálnou distribúciou. Mnohé priedušky sú rozšírené (bronchiektázia) a obsahujú hustý, žltastý, hnisavý materiál. Tieto zmeny sú najvýraznejšie v hornom laloku, na ktorého vrcholu je tiež vidieť malé ohnisko „voštinovej“ zmeny. Sú prítomné mnohopočetné abscesy, najmä v bazálnej a centrálnej časti dolného laloku. Baza dolného laloku je vážne postihnutá, je evidentná fibróza a konsolidácia. Zostalo tu len veľmi málo normálneho pľúcneho tkaniva. Tieto patologické zmeny sú charakteristické, ale nie patognomické pre cystickú fibrózu.

Cystická fibróza (CF) je dedičná porucha prenosu chloridových iontov. Mutácie v géne regulátoru vodivosti cystickej fibrózy (CFTR) na chromozóme 7 spôsobujú defekty v proteíne chloridového kanálu vedúce k dysfunkcii chloridových kanálov. To spôsobuje zvýšenú absorpciu vody v exokrinných žľazách a epitelu dýchacieho, gastrointestinálneho a reprodukčného traktu. Tieto dehydratované viskózne sekréty potom brania priechodu týmito orgánmi, čo spôsobuje klinické príznaky, vrátane: perzistujúcej pľúcnej infekcie, pankreatickej insuficiencie, cirhózy pečene, nepriechodnosti čriev, mužskej neplodnosti a zvýšených hladín chloridov v pote. V dýchacích cestách majú pacienti s CF zníženú sekréciu chloridov a zvýšenú reabsorpciu vody. To spôsobuje dehydrovanú sliznicu vystielajúcu dýchacie cesty, čo vedie k defektnej mukociliárnej clearanci, upchatiu dýchacích ciest sliznicou, dilatácii priedušiek (bronchiektázii) a sekundárnej infekcii. Zlatý stafylokok, Haemophilus influenzae a Pseudomonas sú najčastejšie baktérie spôsobujúce infekcie dolných ciest dýchacích u pacientov s CF. V dôsledku toho sa vyvíja chronická bronchitída a bronchiektázia. Pľúcne problémy sú najčastejšou príčinou mortality u pacientov s CF. Priemerná dĺžka života sa vo vyspelých zemiach pohybuje medzi 40-50 rokmi.
CF sa vyskytuje približne u 1 z 3000 živo narodených detí. Dedí sa autozomálne recesívnym spôsobom. Najčastejšie sa vyskytuje u populácií svetlej pleti: 1 človek z 20 je nositeľom génu. Príznaky sa môžu prejavovať v maternici, alebo dokonca až do dospievania, v závislosti od závažnosti ochorenia. V súčasnej dobe je najčastejšie diagnostikovaná novorodeneckým screeningovým testom na imunoreaktívny trypsinogén (prekurzor enzýmu pankreasu). Pokiaľ je tento screeningový test pozitívny, prevedie sa formálna diagnóza pomocou potného testu, ktorý ukazuje > 60 mmol/l chloridov.

MP2063  -  Plíce – cystická fibróza

MP2063 - Pľúca - cystická fibróza