MP2056 - Metastatický karcinóm

Objednávacie číslo: 4003.MP2056

Táto 47ročná žena bola prijatá s terminálnou karcinomatózou . Pri vyšetrení bola hmatateľná tvrdá pečeň a masa na pravej panve. Už mesiace bola chorá s konštitučnými príznakmi a nakoniec vyhľadala lekársku pomoc. Bola prijatá do paliatívnej starostlivosti a krátko nato zomrela.

Ľavé pľúca boli pozdĺžne rozrezané pre zobrazenie rezného povrchu. Mnohopočetné nádorové uzliny rôzne veľkosti sú rozptýlené po celom obsahu pľúc. V blízkosti hilu sa zbieha niekoľko uzlín. Hilové lymfatické uzliny obsahujú bledé nádorové tkanivo. Pod zhrubenou pohrudnicou je možné vidieť malé nádorové uzliny. Histologicky sa jednalo o metastatické ložiská adenokarcinómu. Posmrtne bol zistený adenokarcinóm vaječníku s metastázami v pľúcach, srdci, pečeni a osrdcovníku.

Pľúcne metastázy sú častejšie než primárny karcinóm pľúc. Malígne ochorenie vznikajúce kdekoľvek v tele sa môže rozšíriť do pľúc. Sarkómy obvykle metastázujú krvným riečiskom a karcinómy sa šíria buď krvným riečiskom, lymfatickým systémom, alebo obomi.

MP2056  -  Metastatický karcinom

MP2056 - Metastatický karcinóm