MP2051 - Karcinóm piriformnej jamky

Objednávacie číslo: 4003.MP2051

60ročný muž má 6týždennú históriu globus hystericus (t. j. pocit knedle v krku) a dysfónie. Pri vyšetrení mal zväčšené lymfatické uzliny. Vyšetrovanie odhalilo nádor hrtanu. Podstúpil laryngektómiu a disekciu krčných lymfatických uzlín. Došlo k jeho úplnému uzdraveniu.

Vzorka je amputovaný hrtan pri pohľade zozadu. Ukazuje nepravidelný hubovitý nádor vychádzajúci z ľavej piriformnej jamky. Je zreteľná deformácia a edém tkaní hrtanu. Histologicky sa jednalo o spinocelulárny karcinóm.

Cez 95% nádorov hrtana sú spinocelulárne karcinómy. Nádor sa obvykle vyvíja na hlasivkách, ale môže sa vyskytovať nad alebo pod hlasivkami, na hrtanovej príchlopke, aryepiglotických záhyboch, alebo v piriformných jamkách. Rakovina obvykle začína ako spinocelulárny karcinóm in-situ, vyvíja sa do vredovitého a plesňového invazívneho karcinómu s pokračujúcou expozíciou karcinogénom. Najväčšími rizikovými faktormi pre rozvoj rakoviny hrtana sú fajčenie tabakových výrobkov a konzumácia alkoholu. Infekcia ľudským papilomavirom (HPV), vystavovaní sa azbestu a ožiarenie boli tiež preukázané ako spojitosť so zvýšeným výskytom spinocelulárneho karcinómu hlavy a krku (HNSCC). Muži sú postihnutí viac, než ženy. Najčastejšie sa objavujú v 6. dekáde života. Rakovina hrtanu sa môže šíriť inváziou do okolitých štruktúr, lymfatickými cestami obvykle do lokálnych krčných uzlín, alebo hematogennými metastázami najčastejšie do pľúc. Medzi bežné príznaky HNSCC pri prejavu patrí dysfónia, dysfágia, odynofágia, globus hystericus a kašeľ. Menej často môže byť popísaná hemoptýza, stridor, dyspnoe a halitóza. Liečba sa líši podľa štádia ochorenia. Dôležité pre všetky štádia ochorenia je prestať fajčiť a konzumovať alkohol.

V časnom štádiu ochorenia môže laryngálna konzervačná liečba zahŕňať laserovú terapiu, mikrochirurgiu a rádioterapiu. Liečba ochorenia v neskoršom štádiu môže zahŕňať kombináciu laryngektómie, rádioterapie a chemoterapie. HNSCC súvisiace s HPV majú lepšie výsledky, než nádory nesúvisiace s HPV. V niekoľkých zemiach, vrátane Austrálie a Spojeného kráľovstva, boli zavedené programy očkovania proti HPV pre chlapcov a dievčatá, aby sa u nich znížilo riziko HNSCC.

MP2051  -  Karcinom piriformní jamky

MP2051 - Karcinóm piriformnej jamky