MP2018 - Metastatický melanóm

Objednávacie číslo: 4003.MP2018

V 70. rokoch sa u 31ročnej ženy objavila silná bolesť hlavy a rozdvojené videnie na pozadí odstránení pigmentovej kožnej lézie (diagnostikovanej ako invazívny kožný melanóm) z krku, ktoré prebehlo 8 mesiacov pred týmto prípadom. Klinické vyšetrenie neodhalilo žiadne abnormality a po prepustení bola pacientka neskôr znovu prijatá s pretrvávajúcim vracaním.

Táto vzorka ukazuje rozšírené metastázy intracerebrálneho melanómu. Spodný povrch je charakterizovaný mnohými vyvýšenými tmavými uzlinami až do priemeru 1,5 cm. Podobné lézie sú prítomné na hornom povrchu rezu, kde je vidieť, že tieto sekundárne melanotické ložiská sú obmedzené výhradne na šedú hmotu. Nádorové ložiská nie sú zapuzdrené a napadajú kortex. Je prítomná určitá nekróza a krvácanie.

Z všetkých pacientov, ktorí majú metastázujúce ochorenie mozgu, je 10% z kožného melanómu. Riziko sa zvyšuje s vekom nad 60 let, mužským pohlavím, dĺžkou ochorenia a pokročilejším štádiom nádoru/metastázy. Mutácie BRAF a NRAS, expresia receptorov CCR4 na nádorových bunkách a aktivácia dráhy PI3K, to všetko sú rizikové faktory pre rozvoj mozgových metastáz. 80% mozgových metastáz melanómu je supratentoriálnych. Prejavujú sa často bolesťou hlavy, neurologickými deficitmi a/lebo záchvatmi. Okrem toho sú tieto lézie vystavené riziku spontánneho krvácania. Moderná diagnostika je založená na neurologických zobrazovacích metódach a obvykle histológii stereotaktickej biopsie mozgu, pokiaľ nebola stanovená predchádzajúca diagnóza. Liečba zahŕňa stereotaktickú rádiochirurgiu (SRS), rádioterapiu a/lebo systémovú terapiu s „imunoterapiou inhibitorom kontrolného bodu“ alebo cielenou liečbou. Tým sa v posledných rokoch zlepšil medián prežitia až na 11 mesiacov.

MP2018  -  Metastatický melanom

MP2018 - Metastatický melanóm